Param Kıymetli

Bütçenizi yönetmek ve mali durumunuzu iyileştirmek için önerilerimiz:

Bir bütçe yapın ve ona sadık kalın.  Beklenmedik harcamalara hazırlıklı yakalanın.
Gelir-Gider dengenizi korumak, planlı harcamak için en önemli adım kendi bütçenizi oluşturup, her ay bütçe takibini elden bırakmamaktır. Kabul ediyoruz çoğu zaman uygulaması, söylemesi kadar kolay olmayabilir. Özellikle de temel ihtiyaçlar söz konusu olduğunda. Bu nedenle, geçen yılki faturalarınızın bir ortalamasını alın ve buna göre hazırlığınızı yapmaya şimdiden başlayın. Masrafları hesaplarken, tahminlerinizi hep yüksek tutun. Ay sonlarında biraz para arttırmanın, yetiştirememekten daha iyi olacağına şüpheniz olmasın.Yazının devamı için Tıklayın.


İhtiyaçlarınızı doğru belirlemek ve daha az para harcamak için önerilerimiz:

İhtiyacım Var!
Yeni bir ürün satın alırken 20 saniye kuralını mutlaka uygulamanızı öneriyoruz. Şöyle ki; kendimize soruyoruz: buna gerçekten ihtiyacım var mı? Yoksa, içimdeki alışveriş canavarına hayır diyemeyerek isteklerime karşı koyamıyor muyum? Satın alma tuzaklarına düşmemeniz ve bu bahaneden sıyrılmanız için İhtiyaçlarınızla istekleriniz arasındaki çizgiyi net bir şekilde çizmenizde fayda var. Size tavsiyemiz sadece ihtiyacınız var diye herhangi bir ürünü satın almamanız. Yazının devamı için Tıklayın.

Kredi borcu olan tüketicilere öneriler:

Kredi Ödemenizi Geciktirdiğinizde Banka Bildirimde Bulunur Ve Gecikme Faizi UygulanırTaksit ödemelerinizi geciktirmeye başladığınız ilk 1 aylık süreçte banka çeşitli kanallar aracılığıyla sizinle iletişime geçerek, gecikme bildiriminde bulunur. Eğer taksitinizin bir kısmını ödemiş iseniz banka size eksik tutarı bildirir ve ödemenizi hatırlatır. Bu süreçte borcunuza gecikme faizi uygulanır. Gecikme faizinin dışında banka tarafından uygulanabilecek herhangi bir yaptırım yoktur. Fakat 1 günlük gecikmeniz bile kredi kayıt bürosuna bildirilir, bu durum da kredi notunuzu etkiler.  Yazının devamı için Tıklayın.